|
In Association with Google, Bokkilden.no, amazon.com, amazon.de, amazon.ca and amazon.co.uk
Thanks for support to Leserglede by purchasing from Bokkilden.no, amazon.com, amazon.co.uk, amazon.ca or amazon.de using the links here or elsewhere on the site. |
En plass i solen, av Liza MarklundLiza Marklund er en forfatter med driv. Kritikerne sier ofte bøkene er overflatiske, og noen ganger at det er brister i logikken. Slik har det vært med kritikkene av En plass i solen også. Men med Marklunds bøker blir det litt sånn som med James Bond-filmene: Mange kritiserer, men alle går og ser dem. Og alle koser seg med både James Bond og Liza Marklund. Det er derfor de begge selger. Og som James Bond, så leverer også Liza Marklund varene. Alltid.
En stor del av handlingen i En plass i solen foregår på Solkysten, Costa del Sol, i Spania (jeg tror Liza Marklund er bosatt der nå, så det passer jo greit sånn sett også), i området rundt Marbella. Den tidligere NHL-proffen Sebastian Söderström har bosatt seg der. Så blir familien funnet myrdet i gigantvillaen sin. Drept av et gassangrep, av alle ting. Og den 16 år gamle datteren er sporløst forsvunnet. Og jo mer saken etterforskes, jo merkeligere fortoner den seg. Så blir også innbruddstyvene funnet. Men de er døde. Og da stopper etterforskningen opp. Les flere Liza Marklund-anmeldelser!
Journalist Annika Bengtzon, vår kjære Annika, sendes til Spania for å dekke mordene. Privatlivet hennes er som vanlig i krise, og forholdet til eksmannen Thomas er spent. Og nå møter hun Thomas i Malaga. Der, i solen, oppstår søt musikk. Og da blir jo ting enda litt mer kompliserte. Og på jobben til Annika går det sin vanlige, ganske skjeve gang. Annika Bengtzon er fremdeles ansatt i Kvällspressen, men jobben henger i en tynn tråd etter konflikter med overordnede og kolleger. Men Annika har ikke mye tid til kjærlighet (hvem sa at størst av alt var kjærligheten?). I stedet dras hun inn i et drama om kokain, hvitvasking av penger og hevn gjennom generasjoner. Annikas leting fører henne til slutt også til Afrika. En plass i solen er en bredt anlagt kriminalroman som spenner over 70 år, fra Nazi-Tyskland til nåtidens Stockholm, Malaga og Marokko. Boken handler mye om hva folk er i stand til å gjøre for å få en plass i solen. Men den henger også tett sammen med tidligere bøker på et Stieg Larsson-sk vis. De siste bøkene til Liza Marklund utgjør et stykke på vei en helhetlig historie. Derfor bør du egentlig ha lest både Nobels testamente og Livstid før du begir deg inn på En plass i solen. Historiene fletter seg inn i hverandre og er vel egentlig fremdeles ikke helt brakt til ende. Som vanlig er det en spennende og intelligent bok. Skikkelig spennede, faktisk. Og med en forrykende avslutning. De 465 sidene går alt for fort. En plass i solen er flott underholdning! Liza Marklund – biografiBibliografi Liza MarklundAnnika Bengtzon krimromaner:
Maria Eriksson-romaner:
Forskjellig:
Liza Marklund vokste opp i Pålmark mellom Piteå og Älvsbyn. Hun gikk journalistlinjen på folkehøgskole i Kalix, og arbeidet deretter i 15 år som journalist, sist som sjefsredaktør for et nyhetsprogram på svensk fjernsyn. To av Marklunds bøker er filmatisert, begge regissert av Colin Nutley for SF: Sprängaren (2001) og Paradiset (2003). Liza Marklund har engasjert seg i den offentlige debattene omkring avfolkning av Norrlands innland og kvinnemishandling. Hun deltar i disse debattene bl.a. gjennom sin egen blogg. Livstid, av Liza MarklundLivstid er den syvende krimboken av Liza Marklund med journalist Annika Bengtzon i hovedrollen (se også anmeldelse av The Bomber av Marklund på ScandinavianBooks.com). Boken er en fortsettelse av Nobels testamente, og handlingen starter 10 minutter etter at Nobels testamente slutter. I et intervju sier Liza Marklund at enkelte av scenene i Livstid egentlig ble skrevet mens hun skrev Nobels testamente.I en nattlig politiutrykning til en Stockholmsadresse blir den kjente politimannen David Lindström funnet skutt og maltraktert. Konen hans ligger i sjokk på badet og sønnen på fire år er forsvunnet. Privat opplever Annika Bengtzon tøffe tak. I Livstid fokuseres det mer på Annika Bengtzon og hennes familie, venner og barn enn i tidligere bøker. Men plottet er likevel - som alltid når det gjelder Liza Marklund - velkomponert, og boken har stort sett vanlig Marklund-driv. Hun skriver godt og engasjerende. Boken har fått en blandet mottakelse av kritikerne i Sverige. Magnus Persson skriver for eksempel “På sina ställen förfaller Marklund rentav till värsta sorten av populistiskt effektsökeri. Skildringen av hur en fackförening agerar gentemot arbetsgivare och medlemmar på en arbetsplats är väl tänkt som ett underhållande lustmord, men den är så bemängd med reaktionära schabloner och grova generaliseringar att den efterlämnar en allt annat än lustig bismak.“ Etter min mening har kritikerne en del rett. Livstid er litt mer av en lettvekter enn noen av de tidligere bøkene til Liza Marklund. Men samtidig har den fått en god mottakelse av leserne og selger svært godt. Etter min mening er det absolutt en bok vel verdt å lese! Skryt for boken: Hvis du ikke har blitt glad i Annika Bengtzon gjennom de seks forrige bøkene så blir du det gjennom Livstid. Studio Sex, av Liza MarklundDette er den andre boken i serien om Annika Bengtzon, men handlingen i boken finner sted åtte år før handlingen i Sprengeren. I Studio sex finner vi Annika som sommervikar i avisen Kvällspressen. Liket av en ung kvinne blir funnet på en kirkegård i Stockholm og Annika er den som tar i mot tipstelefonen. Den unge kvinnen har blitt voldtatt før hun ble drept. Annika ser mordet som en sjanse til å få fast jobb i avisen og klamrer seg til saken så godt hun kan. Hun lykkes i å få lov til å dekke saken for avisen.
Saken har forgreninger inn i prostitusjons- og pornomiljøene i Stockholm og det politiske liv i Sverige. Etter hvert som etterforskningen utvikler seg, kommer offerets elsker, eieren av en sexklubb der hun arbeidet og en svensk minister i søkelyset. Annika oppdager at ministeren har hemmeligheter han skjuler. Dette er etter min oppfatning en av de aller beste bøkene Liza Marklund har skrevet. Det har gått noen år siden den først ble publisert, men det er fremdeles absolutt en bok det er vel verdt å lese. Sidehistorien om Annika i denne boken er svært god og verdt å få med seg. Generelt er Studio Sex spennende, har et godt plott og er skrevet på en svært engasjerende måte. Vi møter en Marklund full av fortellerglede og det gjør det moro å lese boken.
|
Les flere anmeldelser av Liza Marklunds bøker Søk på LesergledeSøk på netttetSiste 10 bokanmeldelserPostcard Killers, av Liza Marklund og James Patterson Jeg forbanner tidens elv, av Per Petterson Tornerose sov i hundre år, av Gunnar Staalesen The Private Revolution of Geoffrey Frost, by J.E. Fender De døde, av Vidar Sundstøl War and Remembrance, by Herman Wouk The Temporal Void, by Peter F. Hamilton Prime Time, av Liza Marklund Wicked Cool PHP: Real-World Scripts That Solve Difficult Problems, by William Steinmetz with Brian Ward Panserhjerte, av Jo Nesbø |