Forvirret: Har norske banker problemer eller ikke?
Her om dagen leste jeg at norske banker ikke hadde problemer på grunn av finanskrisen. Det var Skogstad Aamo som sa dette. Jeg leste det og tenkte at det var en bestillingsuttalelse for å stoppe fallet i DnB-akjene på børsen. Det var i alle fall en av hypotesene mine om uttalelsen.
Nå i dagens VG og Dagbladet står det at neste krisepakke fra regjeringen Stoltenberg kommer 9. februar. I forbindelse med lanseringen av krisepakken sier Kristin Halvorsen, at krisepakken skal:
styrke bankenes utlånsevne, slik at næringslivet og husholdningene lettere skal få nye lån
Og det er jo interessant. Da blir jo spørsmålet: Hvem er det som misrepresenterer de faktiske forhold? For regjeringen går vel ikke uten med en krisepakke uten grunn?
Og – ettersom vi har en aksjeselskapslovgivning som forutsetter at offentlige aksjeselskap informerer på en slik måte at noen aksjonærer ikke får vite mer enn andre: Eksisterer det assymertrisk informasjon om utviklingen i bankene? Vet alle like mye? Oppfyller bankene opplysningsplikten, eller vil enkelte bankers styrer komme i ansvar om jeg nå investerer noen millioner i bankaksjer og taper på det?
Jeg mener markedene og aksjonærene nå har krav på ytterligere informasjon og oppklaringer!
Se også: Regjeringen krever lønnsfrys og strenge krav til toppsjefer (Jeg merker meg forøvrig at VG i denne artikkelen konsekvent snakker om “regjeringssystemet” og “regjeringsapparatet”. Jeg antar det skal være statsapparatet – vi har ikke noe regjeringsapparat i Norge. Men det er jo mange andre slags appararater. Noe regjeringssystem er jeg heller ikke kjent med – vi har en regjering og et parlamentaristisk system. Oh well ![]()


Skriv kommentar!
You must be logged in to post a comment.