I all evighet, av Ken Follett

by Peter on mai 7, 2008

Ken Follett er thrillernes stormester. Få skriver så drivende som ham og svært få klarer å spinne historier med store og mindre plot som veves sammen til spennende og underholdende historier som det er nesten umulig å legge fra seg, slik Follett kan (se også omtalen i Dagbladet).

I all evighet er en slags etterfølger til Stormenes tid. I hovedsak ved at den foregår på samme sted og i samme miljø. Selve handlingen er imidlertid flyttet nesten to hundre år fram i tid, til rundt midten av 1300-tallet, og persongalleriet er splitter nytt.

Som Follett selv sier det: “Helt fra Stormenes tid ble publisert i 1989, har lesere spurt om jeg ville skrive en oppfølger. Boken er så populær at jeg har vært nervøs for å forsøke og følge opp suksessen. Men til slutt tok jeg mot til meg og skrev I all evighet.

Jeg kunne ikke skrive en bok om å bygge en katedral, fordi det ville være den samme boken. Og jeg kunne ikke skrive en ny historie om de samme personene, fordi da Stormenes tid slutter er de alle svært gamle eller døde. I all evighet finner sted i den samme byen, Kingsbridge, og handler om etterkommerne av personene i Stormenes tid to århundrer etterpå.”

Det er mange historiske begivenheter i I all evighet. To hovedhistorier er drapet på Edward II og konsekvensene av det. En annen er svartedauden – pesten som rammet hele Europa. En tredje er hundreårskrigen i Europa. Dette var begivenheter som hadde store konsekvenser for samfunnsordenen og for individer.

I all evighet følger vi to svært forskjellige brødre, et par ulykkelige kjærlighetshistorier, og andre i et stort persongalleri. Det handler også om motsetninger melom individer, familier, håndverkere og presteskap og mellom vanlige folk og adelen. Det hele utspiller seg med den lille katedralbyen Kingsbridge som et handlingens sentrum.

Hovedhistorien i I all evighet er det vanskelige og kjærlighetsfylte forholdet mellom den fantastisk dyktige og innovative tømmermannen Merthin og Caris, oldermannens datter. Caris drømmer om å bli lege, noe som selvsagt ikke var mulig for kvinner på den tiden. Kjærligheten deres blir utsatt for enorme prøvelser, gang på gang, ikke minst fra kristne maktpolitikere som spiller på frykt og overtro. Også Merthins “lillebror” Ralph skaper problemer for det unge paret, på sin måte. Han er en bølle og en voldsmann som ønsker å bli ridder. Og så er det selvsagt den forferdelige, hyklerske psykopaten og presten Godwyn, som drømmer om å bli prior på klosteret i Kingsbridge.

Intrigene er mange, og handligen er tett. Følelsene svinger frem og tilbake mens en leser boken. Den er gripende og storslagen, den er erotisk og den er urovekkende. Den har alt. I all evighet er vidunderlig velskrevet og fantastisk flott disponert. Den er på over 1100 sider, og det er faktisk i meste laget for en bok du egentlig aldri har lyst til å legge fra deg. Jeg brukte fire dager på den, men dessverre ikke uten å forsømme meg litt her og der på andre områder.

I all evighet en bare for god. Hva kan jeg si?

Bestill I all evighet av Ken Follett fra Bokkilden! Om du ikke har lest den før, bør du også bestille Stormenes tid I og Stormenes tid II derfra!

{ 1 trackback }

I all evighet « Rinoandersen’s Blog
01.29.10 at 9:11

{ 0 comments… add one now }