Morder uten ansikt, av Henning Mankell

by Peter on februar 2, 2009

En gammel bonde og hans kone har blitt overfalt på landsbygda i Skåne. En nabo slår alarm. Når inspektør Kurt Wallander ankommer på åstedet, finner han to gamle mennesker som har blitt torturert. Mannen er alleredeMorder uten ansikt, av Henning Mankell død og kona hans klamrer seg til livet. De eneste sporene er en spesiell knute på løkken rundt kvinnens hals og hennes siste ord, “utenlandsk”. Hvem gjør slikt mot to gamle mennesker tilsynelatende uten penger og fiender?

Dette er plottet i Morder uten ansikt, den første av Henning Mankells bøker om inspektør Kurt Wallander fra Ystad-politiet. Og det er et plot som bærer en svært god krimroman om politietterforskning.

Siden Morder uten ansikt er en første boken i serien om Kurt Wallander, lærer vi en god del om ham i denne boken. Kurt Wallander er litt ordknapp og har sterk vilje, han er nylig separert fra sin kone og har et litt avstandspreget forhold til sin datter. Han drikker ofte litt for mye, og han har problemer til å forholde seg til anklageren, som er en attraktiv kvinne som er sendt ned til Ystad fra Stockholm. Han har også et vanskelig forhold til faren, som er i ferd med å bli senil.

I Morder uten ansikt lar Henning Mankell leseren følge etterforskningen steg for sted. Det er ingen skjulte spor lagt inn i teksten her, slik som hos for eksempel Agatha Christie. Her er det hardt arbeid, sjekking av detaljer og logisk tenkning som fører saken fremover.

Med en sikker sans for psykologien til hovedpersonene og betydelig evne til å sette handlingen i en videre samfunnsmessig kontekst, leverer Henning Mankell her en strålende bok. Morder uten ansikt er spennende, velskrevet og gnistrende god krim.

Bestill Morder uten ansikt fra Bokkilden!