Herregud da Høyre – prinsipper for samferdsel for Dummies?
Jeg snoopet på nettet. Og havnet på en blog som kaller seg “programblogg“. Det er visst en blogg for programkomiteen til Høyre. Der fant jeg følgende visdomsord:
4. februar 2008
Prinsipper om samferdsel
I noen av høringsuttalelsene som er kommet etterlyses omtale av samferdsel. Jeg er litt usikker på om det bør omtales i et prinsipprogram – eventuelt hvordan. Noen er nok sikkert opptatt av vei, andre av tog og andre igjen av fly. Det har vel ikke noe å gjøre i et prinsipprogram, men bør heller overlates til stortingsvalgprogrammet?
Det prinsippielle er vel retten til å bevege seg fritt, men hvor det også må legges vekt på bærekraftige løsninger? Og kanskje noen ord om hvem som skal ha ansvar for å utvikle dette? Kanskje.
Hva mener du?
Herregud. Ganske dumt å spørre om det da. Jeg mener dette er noe av det lammeste jeg har lest på lenge. “Det prinsippielle er vel retten til å bevege seg fritt, men hvor det også må legges vekt på bærekraftige løsninger?”
Samferdsel er retten til å bevege seg fritt? Jeg trodde samferdsespolitikk dreiet seg om transport og trafikk jeg? Om hvordan Høyre skal prioritere når det gjelder bil versus kollektivtrafikk, når det gjelder kollektivtrafikk i byer versus spredtbygde strøk – slike ting. Hva partiet mener om bilavgifter og det offentliges reguleringer av bilbruk. Og så videre.
Men i stedet handler det altså om retten til å bevege seg fritt? Herregud. Hvordan har Høyre tenkt å prioritere i samferdselspolitikken ut fra et slik overordnet kvasisynspunkt da?
Det er kult med blogger, og bra å få folk til å diskutere, men likevel er det noen ting som bare er alt for teite til at de bør settes på trykk. Jeg tror Willoch skal ha sagt noe i retning av at en skal si hva en mener, men ikke nødvendigvis alt en mener. Og når en ikke mener noe, er det i alle fall rimelig trygt å holde kjeft.


En kommentar to “Herregud da Høyre – prinsipper for samferdsel for Dummies?”
Det er rart ikke programkomiteen reagerer på å bli kalt teite. Men de er vel enige da, kanskje.
Comment made on February 7th, 2008 at 5:55 amSkriv kommentar!