Imponerende fra svenskene

by: OutOfTheBox Sunday, March 30th, 2008

Svenskene er gode til så mangt. Men kloke er de vel neppe? For helt smart kan det vel ikke være å gi en far som har forgrepet seg på sin datter seksuelt hundrevis av ganger foreldreretten til den samme datteren?

Nå får «Louise» sin far foreldre- ansvaret - kan slippe fri tirsdag

Bodde med faren på en campingplass i skogen. Svensk skandale ruller videre.

(Dagbladet.no): For ett år siden ble faren til «Louise», som den gang var 17 år, dømt til psykiatrisk forvaring og fengsel for et hundretalls seksuelle overgrep mot datteren.

Ifølge Expressen.se er mannen nå tildelt foreldreansvaret over jenta av Vetlanda kommune. Avgjørelsen, fattet av den samme kommunen som over flere år unnlot å gripe inn mot overgrepene, ryster Sverige.
Samtidig kommer det fram at mannen kan bli sluppet fri på grunn av en mulig feildiagnose.

Vel, en skal alltid være forsiktig når en diskuterer denne typen saker, fordi det vanligvis er mye om sakene som ikke er kjent, og fordi barnevernsmyndigheter og andre offentllige organ stort sett kan sitte med relevant informasjon uten at de kan slippe den ut til offentligheten.

Men i denne saken virker beslutningene i alle fall ut fra det som er kjent aldeles ville. Og det skal vanskelig gjøres å begrunne beslutningene rasjonelt. Det jeg antar vi står overfor er en svensk offentlig sektor som opptrer som et mangehodet uhyre, og hvor det ene hodet ikke vet eller skjønner hva det andre gjør.

Slik er det noen ganger. Og når det er slik, da fremtrer ikke offentlig sektor fra sin aller beste side akkurat. Og da kan verden virke mildest sagt forvirrende.

Det er den her.


Share and Enjoy:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google
  • eKudos
  • Gwar
  • Live
  • Reddit
  • SphereIt
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • TwitThis

4 kommentarer to “Imponerende fra svenskene”

Dan skrev:

Ja en skal være varsom med for mye negativt om svenskene, eller andre nasjoners måte og behandle denne type sjukdom på.

Det som skjedde i Sverige kunne likegodt vært her hjemme..

Akkurat nå Sverige i morgen Norge..

Comment made on March 30th, 2008 at 9:08 am
Peter Brych skrev:

Som svensk skäms man och jag fördömer dessa beslutsfattare som erbjuder en pedofil, (pappan) att få fortsätta sin brottsliga verksamhet!
En av de största skandalerna i Sverige!
men hur många vet att vi har en brottsrubricering som heter
“VÃ…LDTÄKT AV NORMALGRADEN”!
VÃ¥ra politiker “gömmer huvudet i sanden”, men först sÃ¥g dom ut som tavlan av E Munch. “SKRIKET”!

Comment made on March 30th, 2008 at 11:31 am
Dritt Lei skrev:

Velkommen til det sosialistiske sosionomveldet sier jeg bare!

Jeg er så dritt lei av denne strutsepolitikken.

De rødgrønne fører den samme naive linjen i Norge.

Hvordan er det mulig å være så dumme?

Kriminelle må straffes!
Dette her går på tvers av alle menneskers rettsoppfatning.

Comment made on March 30th, 2008 at 12:16 pm
hmmm skrev:

Det har allerede skjedd liknende sak i Norge, minst en, kanskje flere. En mann dømt for seksuelle overgrep mot datter, sonet sin straff og krevde besøksrett til samme datter da soningen var ferdig. Han vant frem i Høyesterett. Det er noen år siden.

Comment made on March 31st, 2008 at 2:10 am
 

Skriv kommentar!