Nadya Suleman og åttlingene
Amerikanske Nadya Suleman skaffet seg åttlinger gjennom prøverørsbehandling. Det er selvsagt fantastisk med alle de nydelige barna og alt det der, men denne saken har også andre sider. Nadya Suleman er alenemor. Etter disse siste 8 barna har hun faktisk nå 14 barn. Det er mye for en alenemor. Og det var det allerede før hun fikk de siste åtte, siden tre av de første seks barna er funksjonshemmede!
Selv hevder hun at motivet var at hun ønsket en stor familie, og hun viser i den sammenheng til at hun savnet dette som barn selv. Hun har imidlertid så langt løyet om en del forskjellige forhold til mediene, blant onnet om forholdet til trygdevesenet.
Mange antar imidlertid at det også kan være et motiv at hun og barne blir ettertraktede som foto- og intervjuobjekter, og at hun kan tjene svært store penger på dette i USA. Både direkte på å stille opp i mediene og via sponsing. For eksempel ville hun ha to millioner dollar for å stille opp for Oprah!
Saken med åttlingene reiser også alvorlige og viktige etiske spørsmål knyttet til prøverørsbarn. Det viser seg at alle Sulemans 14 barn er unnfanget gjennom prøverørsbehandling. Dette reiser dels spørsmål om etikken ved assistert befruktning for enslige mødre, dels spørsmål knyttet til om det burde være øvre grenser knyttet til antall barn og antall barn pr gang.
Selv betraker jeg det som en skandale. Barn er ikke leketøy som skal brukes for å tilfredstille voksnes ønsker og behov.
Se også: Los Angeles Times: The excesses of Nadya Suleman, The Huffington Post: Octuplet Mom Nadya Suleman On Food Stamps, Three Kids Receive Disability, New York Times: Spotlight Turns to a Fertility Doctor’s Record


Skriv kommentar!