Svina som ble til pandemi
En gang i tiden var en sarsepidemi. Den herjet i avisene. Alle var redde, men under 1000 døde på verdensbasis. Medie-pandemien koster over 100 milliarder dollar på verdensbasis, og Kina alene tapte 40 milliarder dollar. Hvor mye mediene tjente vet ingen.
Og i år kom svineinfluensaen. Som de to fjærene som ble til høner ved gjenfortelling, ble noen syke i Mexico til en ny pandemi – i mediene. Over hele den vestlige verden har avisene masseprodusert artikler og frykt. Og lett med lys og lykte etter smittede personer. For et par dager siden skrev en av avisene om et dansk smittetilfelle at det KUNNE ha vært norsk. Ett sykdomstilfelle som ikke var, men kanskje kunne ha vært var tilstrekkelig stoff til nok en artikkel om avispandemien. Men nå sier eksperter at sykdommen er mindre farlig enn en vanlig influensa.
Heldigvis har mange vanlige mennesker fattet dette. 75% i en undersøkelse hos Dagbladet/Start.no sier de ikke er redde for mediepandemien!
Og politikere verden over, og for den saks skyld også helsemyndigheter og WHO ble med på dansen. Hva de trodde, visste eller fryktet ved ingen. Men poenget er at om du er feig nok eller opptatt nok av gjenvalg, så bryt du deg ikke om sannheten eller om du skremmer folk, så det er det tryggere å si at to millioner kommer til å bli syke enn det som er rett. For da ønsker du for all del ikke å gjøre feil, og det å unngå og gjøre feil er langt viktigere enn å gjøre det som er best og riktig. Koste hva det koste vil.
Så kan vi kanskje håpe at de hele bunten i ettertid skammer seg litt, unnskylder seg og er mer faktaorienterte neste gang. Men jeg tror ikke det vil skje. Jeg tror det blir med håpet.
PS: Nå er myndighetene ute på rotur. Nå sier Folkehelseinstituttet at svineinfluensaen “ikke umiddelbart er farligere enn influensa”. Men unnskylde seg eller beklage gjør de ikke. Istedet sier de “Ingenting tyder på at vi slipper fri fra dette, sier overlege Bjørn Iversen til VG Nett søndag kveld.” Er det noe de håper for å få rett? Jeg undres?
Se også: Dagbladet: Svineinfluensa trolig kommet til Sverige, VG: Egyptiske bønder kastet stein mot svineslakt, Dagbladet: H1N1-viruset påvist i canadiske griser, Grisebønder til angrep mot politiet i Kairo, Toppen er nådd (i Mexico),


4 kommentarer to “Svina som ble til pandemi”
Vært eneste år dør flere 1000 mennesker verden over av helt vanlig influensa, men det blir ikke kalt for noen pandemi. Snodige greier det der…
Comment made on May 3rd, 2009 at 2:27 amJeg er helt enig. Folk er riktig nok blitt syke, men dette er et mediehysteri. Jeg synes ordet medie-pandemi er svært dekkende.
@Joakim – Det er faktisk 1000 mennekser i Norge som hvert år dør av vanlig influensa. Så da kan man jo tenke seg hvor mange som dør av det på verdensbasis. Til nå er det bare 17 bekreftede tilfeller som er døde som følge av svineinfluensaen.
Comment made on May 3rd, 2009 at 9:44 amMedia sin jobb ser ut til at de MÅ overdrive for å skape interesse, og dermed også salg – slik er det dessverre blitt.
Men ikke glem at dette er et nytt virus! Nye virus KAN være langt mer dødlig enn virus vi har hatt i omløp før, fordi menneskene ikke har bygd opp noe immunforsvar mot dette enda. Kanskje redningen denne gangen var at vi har har andre influensatyper som LIGNER den vi har nå. Vi har vel ca. 1100 forskjellige etter det jeg har lest tidligere.
Vi kan være glad vi ikke levde på den tiden da svartedøden STARTET. Første bølge var GRUSOM. Ingen hadde bygd opp motstand mot sykdommen. Andre bølge var også grusom, men mindre dødelig. Og tredje bølge var enda mindre dødlig osv.
Så nye virus skal man ta SVÆRT alvorlig til man vet hvor dødelig de faktisk er.
Heldigvis ser det ut til at dette går “vår” vei denne gangen!
Comment made on May 3rd, 2009 at 5:00 pmMja, i 1976 hadde USA svineinfluensa og satte igang med tvangsvaksinering av befolkningen. 1 døde av influensaen, 26 av vaksinen.
Men ja, det er et hysteri, akkurat som Michael Jacksons død.. media hysteri.
Comment made on July 1st, 2009 at 4:22 pmSkriv kommentar!